24. nedeľa v cezročnom období 2015

Pondelok: POVÝŠENIE SVÄTÉHO KRÍŽA. Sviatok.
Utorok: SEDEMBOLESTNEJ PANNY MÁRIE, PATRÓNKY SLOVENSKA. Slávnosť. Sväté omše budú ako v nedeľu.
Streda: Sv. Kornélia, pápeža a Cypriána, biskupa, mučeníkov. Spomienka.
Sobota: Panny Márie v sobotu.
Budúca nedeľa: 25. v Cezročnom období.

Jesenné kántrové dni sú na budúci týždeň v stredu, piatok sobotu. Obsahom je poďakovanie za úrodu. Môžete doniesť dary z plodov vašich záhrad a polí na požehnanie.

Sväté omše pre deti 2. a 3. ročníka, ktoré sa pripravujú na Prvé sväté prijímanie, spolu s ich rodičmi, budú bývať v stredu vo farskom kostole o 18.00, ako to bolo minulý rok. Zároveň to bude možnosť stretnutia kňaza s rodičmi po svätej omši a dohodnutia sa na ďalšej spolupráci v príprave na slávnost Prvého svätého prijímania.

Prosíme rodičov detí 2. ročníka, ktoré majú pristúpiť k Prvému svätému prijímaniu o dva roky, aby si vyzdvihli prihlášky na sväté prijímanie a slovníčky o účasti na svätých omšiach po svätej omši pre deti v stredu. Vo filiálnych kostoloch aj inokedy.
Termín odovzdania prihlášok je do 4. októbra 2015 na farskom úrade alebo po sv. omšiach dp. farárovi alebo kaplánovi.
Žiaci 3. ročníka si vyzdvihnú už len slovníčky o účasti na svätých omšiach.

Pripomínam usmernenie arcibiskupského úradu, že deti majú pristúpiť k Prvému svätému prijímaniu vo svojej farnosti trvalého bydliska, aj keď navštevujú katolícku školu alebo chodia do školy v inej obci či meste, aby sa cítili začlenení do miestnej Cirkvi.

Nedospelí záujemcovia o prijatie sviatosti birmovania (od 9. ročníka ZŠ po 18. rok) si môžu prísť vyzdvihnúť prihlášku na birmovku po svätých omšiach v sákristii. Termín odovzdania prihlášok s úplnými dokladmi bude do 31.12.2015. Príprava bude dvojročná. Prvý rok bude evanjelizačný s ponukou mládežníckych svätých omší a evanjelizačného kurzu. Druhý rok katechetický. To znamená, že deviataci k birmovke pristúpia až v 1. ročníku strednej školy na jar v roku 2017. Prosím, aby ste s tým neodkladali, lebo vybavenie potrebných dokladov vyžaduje dosť času. Po termíne sa už prihlášky nebudú prijímať.

Dospelí záujemcovia o sviatosť krstu alebo prvého svätého prijímania alebo birmovania sa môžu nahlásiť na farskom úrade alebo po svätých omšiach dp. farárovi alebo kaplánovi.

Dnes (v nedeľu) 13.9.2015 na Banke na Červenej veži o 15.00 bude krížová cesta spojená s posvätením nového kríža.

Na budúcu nedeľu 20. septembra 2015 sa uskutoční 2. Národný pochod za život.
Miestom stretnutia veriacich z Trnavskej arcidiecézy je farský kostol Povýšenia Svätého kríža na Daliborovom námestí v Bratislave – Petržalke so začiatkom svätej omše o 10.30. Pochod začne o 14.30 z Námestia SNP ulicami BA (2,4 km). Viac informácii o bohatom programe, ktorý začína už 14.9. nájdete na web stránke www.pochodzazivot.sk.
Autobus pre záujemcov odchádza v nedeľu o 7.45 od kostola sv. Cyrila a Metoda v PN z Krajinskej cesty pri kruhovom objazde. Pôjde cez Borovce a Veľké Kostoľany. Záujemcovia sa môžu ešte nahlásiť v sákristii CM alebo zapísať na hárok v zadnej časti kostola.

Dňa 24.9.2015 (vo štvrtok) vo farskom kostole sv. CM o 18.00 sa uskutoční stretnutie pre manželov a zaľúbených s názvom Milovať a ctiť. Po sv. omši prednáša Richard Vašečka na tému Milovať a ctiť pre manželov, zaľúbených ale aj pre kohokoľvek komu záleží na pravej láske a úcte.

Púť do Šaštína na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie bude v utorok 15.9.2015. Odchod autobusu bude o 7.00 z Krajinskej cesty a 7.15 od sv. Štefana. Prihlásiť sa môžete u p. Nedorostovej Jarmily. Cena autobusu 5 €/osoba.

Púť na Turzovku pri príležitosti vysvätenia nového kostola bude 4.10.2015. Odchod 5.30 z Krajinskej cesty. Nahlásiť sa môžete u p. Nedorostovej.

Vincentská rodina organizuje 9. ročník zbierky Boj proti hladu. Viac informácii na nástenke.

Diakonia Broumov v spolupráci s Mestom Piešťany vyhlasuje zbierku Nepotrebné veci núdznym ľuďom! Od 16.9. – 18.9.2015.

19. septembra 2015 sa uskutoční jesenná burza detského oblečenia v priestoroch bývalej Chirany, Vrbovská č. 17. Viac informácií na plagáte.

Faustínum dnes bude stretnutie členov a sympatizantov združenia Faustínum o 15.00 v Jezuitskej kaplnke P. Márie Sedembolestnej.

Na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, ktorej je zároveň zasvätená naša kaplnka, bude nedeľný bohoslužobný poriadok, hoci nie je prikázaný sviatok (okrem rodinnej sv. omše o 11.00 hod., ktorá nebude). V ten deň možno u nás získať úplné odpustky za obvyklých podmienok. Pri večernej sv. omši bude účinkovať zbor Coro Laudamus. Príprava na túto slávnosť bude ešte v pondelok (pri sv. omši o 8.00 posledná homília o radostiach Panny Márie a pri večernej sv. omši 9. deň novény.

Spoločenstvá CVX Otvárame ďalšie dve Spoločenstvá kresťanského života (CVX), v rámci trojročného formačného kurzu ignaciánskej spirituality v rámci malých spoločenstiev, so začiatkom od 5. októbra 2015.

Miništranti piatková večerná sv. omša bude bývať miništrantská a po nej bude stretnutie starších miništrantov – od 4. triedy ZŠ.

Jozef Gallovič
farár