Kvetná nedeľa 2013

Štvrtok: Zelený štvrtok Pánovej večere
Piatok: Veľký piatok slávenie utrpenia a smrti Pána
Sobota: Biela sobota
Budúca nedeľa: veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania

Dnešnou Kvetnou nedeľou začína Veľký týždeň, kedy svätá Cirkev slávi tajomstvá spásy, ktoré Kristus uskutočnil v posledných dňoch svojho života, počnúc jeho mesiášskym vstupom do Jeruzalema.

Na Zelený štvrtok dopoludnia o 9.30 hod. je sv. omša svätenia olejov v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave, ktorú celebruje diecézny biskup - v našom prípade zastupujúci biskup - spolu s kňazmi diecézy.

Večernou sv. omšou na pamiatku Pánovej večere sa začína Veľkonočné trojdnie, ktoré pokračuje cez Veľký piatok utrpenia a smrti Pána a cez Bielu sobotu, vrcholí vo Veľkonočnej vigílii a uzatvára sa vešperami Nedele Pánovho zmŕtvychvstania.

Na Zelený štvrtok bude v našom farskom kostole sv. omša iba večer o 18.00 hod., u pátrov jezuitov o 18.30 hod., na Banke a v Kocuriciach o 17.00 hod.

Na Veľký piatok sa nikde na svete neslávi sv. omša, konajú sa iba veľkopiatočné obrady a to v popoludňajších hodinách. U nás vo farskom kostole, na Banke a v Kocuriciach so začiatkom o 15.00 hod., u pátrov jezuitov o 17.00 hod.

Na Bielu sobotu Cirkev zotrváva pri Pánovom hrobe a rozjíma o jeho utrpení a smrti, ako aj o zostúpení k zosnulým a na modlitbách  a pôstom očakáva jeho zmŕtvychvstanie. Sv. omša v predvečer Pánovho vzkriesenia sa má sláviť až po západe slnka, u nás vo farskom kostole a na Banke to bude o 19:00 hod. u pátrov jezuitov o 18.30 hod. a o 18.00 hod. v Kocuriciach.

Gréckokatolícka liturgia spojená s požehnaním veľkonočných pokrmov bude na Bielu sobotu so začiatkom o 22.00 hod. (tu) vo farskom kostole.

Dnes na Kvetnú nedeľu bude u pátrov jezuitov Krížová cesta o 14.30, lebo od 15.00 do 18:15 bude spoločná sviatosť zmierenia. Pri večernej sv. omši bude Pašie spievať zbor Coro Laudamus.

V pondelok až stredu pátri jezuiti spovedajú pri každej sv. omši, večer už od 17.00 hod. Počas Veľkonočného trojdnia sa nespovedá. Prosíme, neodkladajte sviatosť zmierenia na poslednú chvíľu.

V pondelok 25. marca si pripomíname deň počatého života. Na znak solidarity s počatým životom nosíme biele stužky.

V stredu pátri jezuiti pozývajú mamičky s malými deťmi do Materského centra ako obyčajne o 10.00 hod do JPC. Bude stretnutie s kňazom a možnosť sviatosti zmierenia.

Na Veľký piatok ráno o 8.00 hod. bude u pátrov jezuitov Krížová cesta.

Hoci tieto dni nie sú v Cirkvi zaradené medzi prikázané sviatky, ich slávenie z našej strany má byť ponímané tak, že sú vyvrcholením Ježišovej lásky k nám a našej záchrany od večnej smrti.

Rozpis sv. omší a obradov v obidvoch farnostiach si môžete pozrieť na nástenke a na našej internetovej stráne.

Sviatosť zmierenia je možné prijať dnes od 14.30 hod. vo farskom kostole, a na Trajane, pátri budú jezuiti spovedať od 15.00 hod. Spovedanie pred veľkonočnými sviatkami si môžete pozrieť aj na nástenke a na našej internetovej stránke.

Na Veľký piatok bude tak ako každý rok Krížová cesta na Červenej veži. Zraz účastníkov je od 19.30 hod. pri kaplnke pátrov jezuitov a odchod je o 20.00 hod. Pozývame vás prežiť možno netradičnú noc Kristovho utrpenia.

Na Veľký piatok máme aj prísny pôst. Znamená pre všetkých od 18-teho do začatého 60-teho roku života len raz za deň sa nasýtiť a od 14-teho roku života až do smrti zdržiavať sa mäsitého pokrmu.

Na Bielu sobotu býva celý deň možnosť pokloniť sa Kristovi v jeho hrobe. Začiatok poklony pri Božom hrobe je vo farskom kostole, na Banke a v Kocuriciach o 9.00 hod. Začiatok poklony pri Božom hrobe v  Kaplnke u pátrov jezuitov začne spoločnými modlitbami breviára: liturgiou čítania a rannými chválami o 8.00 hod. na ktoré vás srdečne pozývame a ukončí sa o 18.00 hod.

Stráž pri Božom hrobe: je možnosť zapísať sa na istú hodinu, aby tu pri Božom hrobe vždy niekto bol. Papier je vzadu na stolíku.

V noci z Bielej soboty na Veľkonočnú nedeľ sa začína letný čas. Posunieme si hodinky o jednu hodinu dopredu.

V pondelok 25. marca zvykneme sláviť sviatok Zvestovania Pána. Keďže tento rok je to už Veľký týždeň, spomínaný sviatok sa prekladá na pondelok 8. apríla.

Na Veľkonočnú nedeľu bude veľkonočná ofera. Všetkým darcom vopred Pán Boh zaplať!

Peter Sabol, farár