Показывается результатов: 1 - 10 из 187.
Предметов на странице 10
из 19

Blogy (Správy)

Dokument "22 hláv"

Dokument

Srdecne Vas pozyvame na trnavsku premieru dokumentu o prenasledovani Cirkvi v 50. rokoch "22 hlav", ktora sa uskutocni v piatok 13. aprila o 19.30 v kine Hviezda v Trnave za ucasti Mons. Roberta Bezaka, CSsR. ps

Trnavska arcidieceza sa stala partnerom projektu dokumentarneho filmu "22 hlav", ktory mapuje prenasledovanie Cirkvi v 50-ych rokoch 20. storocia. Dokument rozpravajuci pribeh statocnosti dvoch policajtov (prislusnikov vtedajsieho Zboru narodnej bezpecnosti) a dalsich 20 odsudenych sa uzko tyka aj byvaleho trnavskeho pomocneho biskupa a vojenskeho ordinara Michala Buzalku, ktory bol taktiez v druhej polovici minuleho storocia zaisteny a odsudeny na dozivotie. Trnavsky arcibiskup Mons. Robert Bezak podporil vznik tohto jedinecneho diela.

Osudy Bernarda Jaska a Pavla Kalinaja, prislusnikov STB, ktori podla komunistickeho rezimu zradili, pretoze poskytli informacie tym, ktorych mala STB prenasledovat a za tento cin ich popravili, premietnu v novom filme s nazvom 22 hlav studenti zurnalistiky v Ruzomberku Matus Demko a Jakub Krska.

Jasko ziskaval dalekopisy StB, v ktorych sa nachadzali informacie o prenasledovani knazov, najvaznejsia sa tykala odpocuvania biskupskej konferencie v Smokovci. Jasko sa s Kalinajom dohodli, ze prostrednictvom ich znameho Stefana Uhrina odovzdaju dalekopisy s citlivymi informaciami o perzekuciach voci cirkvi biskupovi Michalovi Buzalkovi, ktory tak mohol vediet, ake utoky StB chysta. Na tento cin im prisli, Jaska s Kalinajom popravili 17. februara 1951, dalsich 20 odsudili na 144 rokov vazenia.

Článok na stránkach Trnavskej arcidiecézy.