List rektora Katolíckej univerzity Slovenska na Nedeľu KU

V nazaretskej synagóge Ježiš vstal, aby čítal: „Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal, aby som hlásal evanjelium chudobným“ (Lk 4, 18). Bola to výnimočná situácia. Izaiášom predpovedaný stál pred nimi a vyhlásil: „Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli“ (Lk 4, 21). Skončilo sa obdobie očakávania, začali sa plniť prisľúbenia a uskutočňovať spása sveta. Odkedy Ježiš vstúpil do ľudských dejín, nadobudli nový rozmer; každá ich udalosť ukazuje vo svojej hĺbke, že Stvoriteľ chce konečné dobro pre celé stvorenie. Podobne aj každá udalosť v dejinách národov sa javí ako neúplná, ako nepochopená v celej svojej plnosti, ak sa o nej uvažuje len v rozmeroch pozemského života.

Pred dvanástimi rokmi Božia prozreteľnosť povolala k jestvovaniu Katolícku univerzitu na Slovensku. Splnilo sa očakávanie. Všetci si pamätáme neľahké začiatky a všetci vidíme, ako sa univerzita v ďalších rokoch rozvinula. Dnes je uznávanou univerzitou na Slovensku i vo svete. Potvrdzuje to aj naša posledná úradná návšteva v Ríme, kde sme navštívili Kongregáciu pre katolícku výchovu. Jej prefekt kardinál Zenon Grocholewski si s uspokojením vypočul informáciu o činnosti univerzity a prijal ponuku, aby sa stal jej doktorom honoris causa pri príležitosti otvorenia a posvätenia novej univerzitnej knižnice. V Ríme sme boli veľmi srdečne prijatí aj rektorom Lateránskej univerzity a rektorom Pápežskej univerzity sv. Tomáša Akvinského. S obidvoma rímskymi univerzitami sme podpísali zmluvu o spolupráci.

Pred nami stoja dôležité úlohy. Najmä prehlbovanie povedomia, že Katolícka univerzita svojím poslaním a radikálnosťou pred ňou stojacimi výzvami, je otvorená voči pravde vo všetkých oblastiach. Katolícka univerzita svojou činnosťou a tvorivým duchom – v samom srdci kultúr našich čias – vydáva svedectvo, že pre budúcnosť človeka a jeho dôstojnosti je nevyhnutné venovať sa pravde bez výnimky. Pravda totiž pripomína fascinujúcu horu: jej vrchol sa nachádza v žiarivom oblaku Božieho tajomstva a to, čo je neviditeľné, stalo sa našim očiam viditeľné v Ježišovi. V ňom sa nášmu rozumu osvietenému vierou zjavuje pravda o Bohu a zároveň pravda o človeku.

Na Katolíckej univerzite sa predpokladá inteligencia integrovaná vierou. Viera nás totiž učí, že tajomstvá stvorenia, vtelenia a vykúpenia pretvorili a navždy obohatili poznanie a múdrosť ľudskej rodiny, vedu i kultúru celého ľudstva. Trvalé hľadanie tvorivého duchovného dynamizmu si žiada od celého univerzitného spoločenstva, aby malo nezlomnú vôľu prekonávať samých seba a upriamovalo sa na nádej. Pre Slovensko vznik jej Katolíckej univerzity je splnením očakávania, ktoré Kristus naplnil, aby sme tvorili nové dejiny. A jej pracovníci sú povolaní ku spolupráci s Bohom na tomto diele.

Konferencia biskupov Slovenska múdro rozhodla, že cirkevný majetok v službe Katolíckej univerzity a všetky zbierky na jej podporu bude spravovať účelové zariadenie Cirkvi SAPIENTIA, ktoré zriadila na sklonku roka 2012.

Celá akademická obec Katolíckej univerzity Slovenska úprimne ďakuje Konferencii biskupov Slovenska, Ministerstvu školstva SR, kňazom i ich farníkom, Slovákom v zahraničí a všetkým domácim a zahraničným darcom za to, že sa univerzita môže rozvíjať a slúžiť Cirkvi i slovenskému národu v duchu dnešného svätého evanjelia.

prof. Tadeusz Zasępa, rektor KU