Blogy (Správy)

40-dňová reťaz pôstu a modlitieb za kňazov

Spoločenstvo Modlitby za kňazov pozýva do 40-dňovej reťaze pôstu a modlitieb za kňazov

Bratislava 5. septembra (TK KBS) Spoločenstvo pozýva veriacich na Slovensku k  zapojeniu sa do 40-dňovej reťaze pôstu a modlitieb za kňazov. Akcia bude trvať od sviatku Sedembolestnej Panny Márie, teda od 15. septembra do 24. októbra 2013. Počas tohto obdobia sa budeme spájať v  úmysle pomôcť našim kňazom.

Akciu podporili metropoliti - bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský, košický arcibiskup Mons. Bernard Bober aj nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, ale aj bratislavský eparcha Peter Rusnák.

Každý, kto sa chce pridať k  pôstu a modlitbám za kňazov si môže vybrať ľubovoľný jeden deň z  ponúkaných 40-tich a obetovať ho. Zjednocovať sa možno pri rôznych úmysloch. Obety a modlitby potrebujú napríklad chorí a starí kňazi. Kňazi so zraneným srdcom, spútaní rôznymi závislosťami, alebo takí, ktorí sa cítia vyhorení. Pôst možno obetovať za svojho pastiera vo farnosti. Za kňazov, ktorí nás v minulosti krstili, ale aj dnes vysluhujú tak potrebné sviatosti. Tiež za tých kňazov, ktorí nám najviac pomohli na ceste k Bohu. Pôst je možné obetovať aj za nové povolania do kňazstva, či za odvahu pre chlapcov urobiť konkrétne rozhodnutie ako reakciu na Božie povolanie.

Organizátori akcie odporúčajú pôst, ako ho v Katolíckej cirkvi prežívame na Popolcovú stredu a Veľký piatok. To znamená, že iba raz za deň sa dosýta najesť a zdržať sa mäsitého jedla. Ak má niekto zdravotné obmedzenia a nemôže sa týmto spôsobom postiť, môže si vybrať inú, primeranú, formu pôstu. Spoločenstvo Modlitby za kňazov prosí aj samotných kňazov, aby sa k pôstu pripojili a odslúžili na tento úmysel sväté omše.

Na webovej stránke www.postzaknazov.sk má každý záujemca možnosť získať o  akcii viac informácií. Napríklad v časti "pre média na stiahnutie" ponúkajú organizátori pripravenú tabuľku, ktorá môže slúžiť farníkom v kostole, alebo členom spoločenstiev, aby si medzi sebou rozdelili 40 dní a  zapísali sa na konkrétny deň. Na tomto mieste je tiež možnosť stiahnuť si plagát potrebného formátu, ktorý môže kňaz umiestniť na nástenku pred kostolom.

V rubrike "svedectvá" sú uverejnené niektoré reakcie k tejto, ale aj minuloročnej pôstnej reťazi. Organizátori budú radi, ak aj tento rok účastníci prispejú svojimi svedectvami na adresy: postzaknazov@gmail.com a samuel@mzk.sk.